Zonguldak’ta kestaneleri korumak için tabiata böcek salındı

Kestane üreticisini büyük kayba uğratan gal arısı zararlısına karşı başlatılan çalışma kapsamında geçen yıl mayısta kestane ormanına bırakılan “torymus sinensis” isimli böcekler tekrar tabiattan toplanarak üretme tesislerinde çoğaltıldı.

Gökçebey’de bulunan Orman Zararlılarıyla Çaba Teşhis ve Teşhis Laboratuvarı’nda üretilen 320 böcek, Ereğli ilçesine bağlı Balı Mahallesi’ndeki ormanlara bırakıldı.

Kavanozlarla getirilerek kestane ağaçlarının yapraklarına bırakılan böceklerle gal arısının verdiği ziyanların önüne geçilmesi hedefleniyor.

 “DAHA SÜRATLİ BİR YOL ALACAĞIZ”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, gazetecilere, bölgede yetişen kestanenin değerli ve lezzetli, kestane balının da bedelli olduğunu, oluşan zararın önüne geçilebilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

Hastalıkların ilerlemesi durumunda uzun vadede bu kıymetleri kaybetmeyle karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Tutulmaz, “Bunun için en değerli tahlil çabadan başlıyor. Bunun birinci kısmını attık, onlardan da randıman alındı. Bu biraz uzun vadeli bir gayret olarak gözüküyor. Bize düşen daha fazlasını atmak ve bu ziyanlı böceği boğmak. Bu yıldan itibaren suratını arttırarak bunlarla gayrette daha süratli bir yol alacağız.” dedi.

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu da kestane gal arısı ile gayret kapsamında geçen yıl Zonguldak ve Bartın’dan 12 bin, Bursa ve Yalova’dan 60 bin olmak üzere 72 bin böceğin laboratuvara getirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Kestane gal arısı bilhassa mart ve nisan aylarında gelip kestanenin tomurcuklarına yumurtalarını bırakıyor, ağaç buna karşı bir tepki gösteriyor. Bu da kestanenin bilhassa çiçek randımanını düşürüyor. Kestane gal arısı kestane araçlarını kurutmuyor yalnızca meyve ve çiçek randımanını düşürüyor böylece kestane balının rekoltesini düşüyor. Tabiatta böceklerin tamamının kuşağını yok etmek mümkün değil. Böceklerin ziyan eşiği vardır. Değerli olan bu ziyan eşiğini aşağıya indirmek.”

Tabiatta biyolojik istikrar için yararlı böcek popülasyonu kâfi sayıya ulaşıncaya kadar kestane gal arısının ağır zar yaptığı mıntıkalarda yararlı böcek salımı yapılmaya devam edileceğini aktaran Bayraktaroğlu, yeniden üniversitelerle koordineli bir biçimde çalışmaların devam ettiğini kelamlarına ekledi.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız ise kısa müddette sonuç almalarının mümkün olmadığını, böceği kelam konusu alanlara yerleştirerek popülasyonu azaltmayı hedeflediklerini lisana getirdi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.