Fidan ve Blinken’in dikkat çeken anları

5-6 Kasım tarihlerinde Türkiye’ye geleceğini duyuran ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve heyeti dün saat 23.58’de Ankara Esenboğa Havalimanı’na geldi.

Blinken’ı, Esenboğa Havalimanı’nda, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Dışişleri Bakanlığı Amerika’dan Sorumlu İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Yaprak Balkan, Ankara Vali Yardımcısı Namık Kemal Nazlı ve çok sayıda yetkili karşıladı.

Blinken, Türkiye ziyaretinden önce Batı Şeria, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Irak’ı da ziyaret etmişti.

BAKAN FİDAN İLE BLİNKEN 2 BUÇUK SAAT GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ankara’da 2 buçuk saat süren görüşme gerçekleştirdi. Bakan Blinken görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığından ayrıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’ye gelmeden önce Orta Doğu turu çerçevesinde önce İsrail’in başkenti Tel Aviv’i ziyaret etmişti.

Ardından Ürdün’ün başkenti Amman’da, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) dışişleri bakanlarıyla İsrail’in Gazze’ye saldırıları konusunu ele almıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, daha sonra “sürpriz” bir ziyaret gerçekleştirdiği Batı Şeria’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmüştü.

Batı Şeria’dan sonra Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) geçerek GKRY lideri Nikos Hristodulidis ile görüşen Blinken, buradan Irak’ın başkenti Bağdat’a gitmiş, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile Gazze’deki gelişmeleri değerlendirmişti.

Bakan Blinken’ın Ankara ziyaretinin sona ermesinin ardından Tokyo, Seul ve Yeni Delhi’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

BAKANLIK ÖNÜNDE PROTESTO

Bakan Fidan ile Bakan Blinken’ın görüşmesinin sürdüğü esnada Dışişleri Bakanlığı önünde toplanan farklı sivil toplum kuruluşlarından vatandaşlar, Bakan Blinken ve Filistin’e askeri harekat düzenleyen İsrail’i protesto etti.

Ellerinde pankart ve Filistin bayraklarıyla slogan atan kalabalık, eylemlerinin Blinken Ankara’dan ayrılana dek devam edeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx