Otomobil devi elektrikli araç satışında patlama yaşadı

Nissan, ABD otomobil pazarında dikkat çekici bir geri dönüş yapıyor ve özellikle elektrikli araç (EV) sektöründe marka için dönüm noktası anlamına gelen 2023’ün üçüncü çeyreğinde etkileyici satış rakamlarını açıkladı. Üçüncü çeyrekte Amerika’da satılan Nissan araç sayısı 200.334’e ulaştı, bu da geçen yılın aynı dönemine göre %40’lık bir artış anlamına geliyor. Yılbaşından bu yana Nissan, yaklaşık 648.219 araç sattı, bu da bir önceki yıla göre %28’lik bir artışı işaret ediyor.

Ancak asıl haber, Nissan’ın elektrikli araç satışlarında bulunuyor. Bu satışlar, yıl bazında %376 oranında artarak, 2014’ün dördüncü çeyreğinden bu yana en yüksek çeyreklik artışı gösterdi. Tüm elektrikli araçlar, Nissan’ın toplam satış hacminin sadece %3’ünü oluştursa da, bu rakamlar önemli bir potansiyelin olduğuna işaret ediyor.

Otomobil devi elektrikli araç satışında patlama yaşadı

Nissan’ın tamamen yeni Ariya modeli, satış grafiğinde parlıyor ve yalnızca üçüncü çeyrekte 4.504 birim satıldı. Öte yandan, bir zamanlar elektrikli otomobil pazarında öncü olan Nissan Leaf, geçen yıla göre sadece küçük bir artışla (2023’ün üçüncü çeyreğinde 1.570, bir yıl önce 1.276) satışlarına devam ediyor gibi görünüyor.

Yılbaşından bu yana olan verilere baktığımızda tablo daha da umut verici. Ariya ve Leaf, 2023’te toplam 15.503 EV satışını oluşturuyor. Bu, geçen yıla göre %74’lük bir artış ve bu yılki markanın toplam ABD satışlarının %2,4’üne tekabül ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx