Vergisiz cep telefonunda ‘taksit’ detayına dikkat! Yaş sınırı var mı? Açıköğretim öğrencileri de faydalanacak mı? İşte detaylar

Üniversite öğrencilerine verilecek telefon ve bilgisayar desteği kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Nihai satış fiyatı 9 bin 500 TL’yi aşmayan telefon ile bilgisayarlar kapsama alınırken, destek tutarı ise 5500 TL olarak belirlendi.

YAŞ SINIRI VAR

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, şunları söyledi:
“Bununla ilgili bir yaş sınırı var. 26 yaşına kadar olan yükseköğretim öğrencileri telefon desteğinden faydalanabilecekler.

AÇIKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ FAYDALANAMAYACAK

Açıköğretimde öğrenim gören öğrenciler bu destekten faydalanamayacak.

İKİ YIL KULLANIM ŞARTI

Cep telefonlarında iki yıl kullanım şartı getirildi. Bu şartları sağlayan tüm öğrenciler vergisiz cep telefonu alabilecekler.

2 YIL KULLANIM ŞARTI NEDİR?

Kullanım şartı şu anlama geliyor: 5500 TL indirimli telefon alan öğrenciler bu telefonu iki yıldan önce satarlarsa bu 5500 TL indirim hakkını gecikme faizi ile geri ödeyecekler. Burada haksız kullanımın önüne geçmeye çalışıldı. İki yıldan önce bu telefonların satılmaması gerekiyor. Satılması halinde ödenmemiş olan vergi ödemeleri gecikme faizi ile birlikte geri alınacak.

VERGİSİZ TELEFON İÇİN NEREYE BAŞVURULACAK, VERGİ İNDİRİMİ NASIL SAĞLANACAK?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) kısa zaman içerisinde konuyla ilgili tebliğ yayınlanacaktır. Henüz bu yayınlanmadı ancak tahminimiz şu doğrultuda olacak: 26 yaşını geçmediğini kanıtlayan yükseköğretim öğrenciler bağlı oldukları okullardan belge alacaklar. Bu belge ile satıcıdan alımlarını yaptıktan sonra 9500 TL’ye kadar tutarı olan telefonu aldıklarında 4000 TL üzeri indirimden yararlanacaklardır. Satıcı kurum bu belge ile birlikte KDV beyannamelerinde veya ayrıca düzenleyecekleri beyannamede bunu bildirecektir.

SATAN KURUM VERGİ İADESİ ALABİLİR

Her öğrencinin devlete başvurması ve bunu iade alması şeklinde değil de satan kurumların işleyişi takip etmesi ve vergi iadesi almaları söz konusu olacaktır.

9500 TL’LİK TELEFONUN VERGİSİZ TUTARI NE OLUR?

Burada 5500 TL indirimle beraber öğrencinin cebinden 4 bin TL çıkacaktır. 5500 TL’yi de satıcı firma daha sonrasında Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan iade alacaktır.

TAKSİT OLACAK MI?

Cep telefonlarına şu anda bir taksit yapılmıyor. Ancak belli bir kredilendirme ile farklı uygulamaya geçebilirlerse o zaman mümkün olacaktır. Cep telefonuna taksit imkanı kaldırıldı. Uygulamada bununla ilgili bir düzenleme yapılırsa 12 taksit uygulaması öğrencinin lehine olacaktır. Bunun için yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Halihazırda yapılan düzenlemede ‘öğrenciler 9500 TL tutarı altında bir cep telefonu için 12 ay taksitle alışveriş yapabilirler’ şeklinde hüküm olursa bu işlem yapılabilir. Şu anda bunun bir dayanağı yoktur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx