Xiaomi’ye büyük şok: Savaş destekçisi olarak suçlanarak satışları yasaklandı!

Xiaomi’nin Rusya’da aktif bir varlık göstermesinin ardından Ukrayna’nın Ulusal Yolsuzluk Önleme Ajansı, bu markayı uluslararası bir savaş destekçisi olarak nitelendirdi. Bu durum, Finlandiya’daki bazı büyük mobil operatörlerin tepkisini çekti. Telia, DNA ve Elisa isimli üç büyük telekom şirketi, Xiaomi telefonlarının satışını askıya aldı. Bu kararı, Xiaomi’nin Rusya’da gösterdiği aktif varlığına ve Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından sonraki tavırlarına bir tepki olarak değerlendirdiler.

Ancak, Gigantti ve Verkkokauppa isimli iki başka perakendeci, Xiaomi’nin AB yasalarını ihlal etmediğini belirtti. Bu nedenle bu perakendeciler, Xiaomi ürünlerinin satışını sürdürmeye karar verdi.

Xiaomi’ye büyük şok: Savaş destekçisi olarak suçlanarak satışları yasaklandı!

DNA, Xiaomi’nin Rusya’daki durumu ele alış şekli konusunda memnun olmadığını belirtti. Bu nedenle, mevcut stoklar tükendikten sonra yeni Xiaomi ürünlerini stoklamayacaklarını açıkladı. Elisa isimli diğer telekom şirketi ise ilerleyen dönemde satışta olacak Xiaomi cihazlarının sayısını azaltmayı planlıyor.

Finlandiya’nın tarih boyunca Rusya’ya karşı olumsuz bir tutumu olduğu biliniyor. Son zamanlarda yapılan bir ankete göre, Finlerin yüzde 76’sının Rusya’ya olumsuz bir bakış açısı var. Ayrıca, nüfusun yüzde 90’ı Rusya’yı global barış için bir tehdit olarak değerlendiriyor. Xiaomi’nin bu satış askıya alma olaylarının ardından Finlandiya’daki pazar payını nasıl korumayı veya artırmayı planladığına dair net bir bilgi bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx